پرش لینک ها

داستان سرایی در برند (Brand Storytelling) چیست؟ (قسمت اول)

یکی از روش­‌های بازاریابی محتوایی داستان­‌سرایی است. اساس هر محصول پرفروش یا اثر هنری داستان اولیه‌ای است که در ذهن ­­­خالق آن شکل گرفته است و چون داستان انسان را درگیر خود می‌کند بهتر از انواع دیگر محتوا در ذهن مشتری می‌ماند. حتی فیلم­‌های خوب و دیدنی نیز براساس داستان­‌های خوب ساخته شده­‌اند. در مقاله پیش رو به تعریف داستان سرایی در برند، اهمیت داستان سرایی در تبلیغات و بررسی علت‌های استفاده از داستان سرایی در بازاریابی محتوایی می‌پردازیم.

مقاله دوم داستان سرایی را از این‌جا بخوانید:

داستان‌ سرایی توسط مخاطبان چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟ (قسمت دوم)

داستان سرایی چیست ؟

داستان سرایی هنر نمایش برند از ابتدای شکل­ گیری تا اوج است. مشتریان همیشه دوست دارند بدانند چرا باید از شما خرید کنند و مزیت شما نسبت به بقیه رقبایتان چیست؟ افراد دوست ندارند محصول به آنان فروخته شود بلکه دوست دارند تا خودشان برای خرید محصول اقدام کنند. در مسیر داستان مشتری درک می کند که با استفاده از محصول شما، زندگی او بهتر خواهد شد و استفاده از محصول یا خدمت شما مشکل او را حل خواهد کرد. قبل از اختراع کامپیوتر انسان تجربیات خود را از طریق داستان به دیگران منتقل می ­کرده است.

story telling and customer
افراد دوست ندارند محصول به آنان فروخته شود بلکه دوست دارند تا خودشان برای خرید محصول اقدام کنند
چرا داستان سرایی مهم است ؟

در گذشته مشتریان با انتشار محصول جدید اقدام به خرید می­ کردند و مدیران از فروش محصول آسوده خاطر بودند، امروزه به علت ارائه محصولات متنوع با کیفیت­ های گوناگون، مشتریان حق انتخاب دارند و احتمال خرید از شما پایین می­ آید. قصه‌گویی باعث می‌شود تا مشتری در اتمسفر ذهنی شما قرار گرفته و برای خرید از شما اقدام کند. زمانی که شما شکست­ ها و موفقیت­ های خود را در مسیر قصه گویی قرار می‌دهید، مشتری به شما اعتماد می‌کند. امروزه کمتر برند موفقی را می توانید پیدا کنید که داستانی نداشته باشد. به کمک گوگل چه کارهایی می­توانید انجام دهید؟ با استفاده از امکانات گوگل مسافت 400 کیلومتری میان لاهور تا دهلی را به آسانی سفر کنید. در این تبلیغ میان دو دوست قدیمی مسافت­ها فاصله است. آن­چه در انتها می­ بینید جذاب است. از اینجا ببینید. همچنین کسب و کار خانوادگی Grado Labs برند ساخت هدفون­ های دست ساز است. با اینکه در صنعت موسیقی و ساخت هدفون رقبای بزرگی چون beats در برابر این پدر و پسر قرار دارد، آن­ها تصمیم گرفته­ اند تا روی کیفیت صدای بهینه و راحتی حمل هدفون تمرکز کنند. از اینجا می­ توانید داستان شکل گیری و فعالیت­ های این برند را مشاهده کنید.

داستان سرایی برای کدام برندها مناسب است؟

مشتری از شما خرید می­ کند، تا حدودی از کیفیت محصول شما رضایت دارد. به جایگاهی می­ رسید که مشتری چیز بیشتری از شما می­ خواهد، باید ارتباط با مشتری عمیق شود. از کجا معلوم که رقیب شما همان محصول یا خدمت را با قیمت و شرایط مناسب­ تر به مشتری شما عرضه کند و شما این مشتریان را از دست بدهید؟ شما نیاز دارید تا مشتری دو­­ آتشه بسازید، مشتری وفادار که تنها از شما خرید کند. با روایت‌گری خلاقانه مشتری را نسبت به کسب و کار خود آگاه کرده و او را وفادار کنید.

story telling and customer
با روایت‌گری خلاقانه مشتری را نسبت به کسب و کار خود آگاه کرده و او را وفادار کنید
داستان سرایی در کدام مرحله از بازاریابی محتوایی قرار دارد؟

برای داستان‌سرایی می‌توان دو کاربرد اصلی درنظرگرفت. یکی برای کسب‌وکارهایی که پیشرفت ابتدایی را داشته‌اند و خود را به عنوان برند موفق در کار خود مطرح کرده‌اند. آن‌‌ها می‌خواهند که بیشتر از قبل در کسب و کار خود مطرح شوند و به اصطلاح لیدر بازار شوند. در این مرحله استفاده از داستان‌سرایی می‌تواند مناسب باشد. مانند برند لباس‌های ورزشی نایک که در زمینه کاری خود کامل موفق شده است و حالا می‌خواهد از رقبای خود جلو بیفتد و از داستان ورزشکاران موفق جهان برای رسیدن به شعار خودش «فقط انجامش بده» (just do it) استفاده می‌کند.

استفاده دیگر برای توضیح دادن دلیلِ اقدامات و برنامه‌های شرکت است. هنگامی که شما ایونتی را برگزار می‌کنید، کمپینی را راه می‌‌اندازید یا لوگوی خود را طراحی مجدد می‌کنید می‌توانید با داستان‌سرایی دلیل کار خود را توضیح دهید و بگویید که در شرکت شما چه اتفاقی افتاد که به این اتفاقات منجر شد. با این کار چون احساسات مخاطب بیشتر درگیر می‌شود، احتمال درگیر شدن با محتوا و در نهایت اقدام به آن‌چه که می‌خواهید بیشتر است. البته این دو کاربرد تنها کاربردهای داستان‌سرایی نیستند. داستان‌سرایی مانند تکنیک‌هایی است که در جای خود و با توجه به استراتژی شرکت باید از آن استفاده کرد.

تکنیک های داستان سرایی (قسمت سوم) را از دست ندهید:

8 تکنیک کلاسیک داستان سرایی برای درگیرکردن مخاطبان (قسمت سوم)

چرا از داستان استفاده می کنیم؟

 • داستان مفاهیم پیچیده را ساده می­کند
 • انسان‌ها را کنار هم می­‌آورد
 • انگیزه می­‌دهد و اشتیاق ایجاد می­‌کند
 • ارتباط با مخاطب را عمیق­‌تر می­‌کند
 • روش خارق العاده ای برای یادگیری و آموزش است
 • هیچ برند دیگری نمی­‌تواند داستان شما را کپی کند
 • مردم داستان را بیشتر دوست دارند و با داستان ارتباط بهتری برقرار می­‌کنند
 • به مشتری حس اعتماد می‌­دهد
 • حس همزادپنداری برای مشتری بوجود می­‌آید. احساسات افراد را به هم متصل می­‌کند و برای مشتریان شما وفاداری می­سازد. احساسات بیشتر از منطق باعث خرید محصول می­شوند
 • شعار برند را به شکل ناخودآگاه می­توان در قصه گویی لحاظ کرد
 • مطالعات علمی اثرگذاری داستان بر مغز انسان را تائید کرده است. داستان باعث ترشح هورمون دوپامین در مغز شده که به تقویت حافظه و افزایش دقت منجر می شود  
 • در فضایی که محصولات مشابه زیادی تولید می­شود با قصه گویی می­توان تمایز ایجاد کرد
brands and storytelling
در فضایی که محصولات مشابه زیادی تولید می­شود با قصه گویی می­توان تمایز ایجاد کرد

در پایان باید گفت در داستان پردازی از ناگفته ها می­گوییم، قصد داریم تا مخاطب بهتر و عمیق تر با شما و آرمان هایتان آشنا شود و بداند از چه کسی خرید می­کند. داستان جریان خلاصه و دنباله دارچالش­های هر روز کسب و کار شماست. داستان پردازی همه آن چیزی است که شما برای کسب و کار خود نیاز دارید. مشتری می­خواند، می بیند، گوش می­کند و از شما شناخت بهتری پیدا می­کند. هر کسب و کار داستانی برای گفتن دارد و شما تنها نیاز به بیان آن دارید. سفر ما در داستان سرایی به پایان نرسیده است. با راما استودیو همراه باشید و مقالات بعدی ما با موضوع داستان سرایی را دنبال کنید.

نمونه های موفق داستان سرایی را در مقاله چهارم ببینید:

نمونه‌های موفق داستان سرایی در ایران و جهان (قسمت چهارم)

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه