پرش لینک ها

انواع سبک عکاسی که بیشترین کاربرد را دارند

شناخت انواع سبک عکاسی برای آن‌هایی که قصد فعالیت تخصصی در این حوزه را دارند، از نان شب هم واجت تر است. هرکدام از انواع دارای سبک و تکنیک‌های مخصوص به خود هستند و عکاس باید بر اساس علاقه، امکانات و شرایط، فعالیت خود را حداقل در چند مورد دنبال کند.

برای اینکه عکاسی موفقی شوید، باید یک یا چند نوع سبک مرتبط به هم را انتخاب کرده و در آن تسلط پیدا کنید. هرچه تخصص شما در یک مورد بیشتر شود، فعالیت شما هم افزایش پیدا خواهد کرد. قدم اول، شناخت انواع سبک عکاسی است و انتخاب نوعی است که به سلیقه و امکانات شما نزدیک‌تر باشد.

در ادامه ما مهم‌ترین انواع سبک عکاسی را معرفی خواهیم کرد.

معرفی انواع سبک عکاسی

 • عکاسی مفهومی (Conceptual Photography)

عکس‌هایی که در آن داستانی گفته می‌شود، در این گروه قرار می‌گیرد. در واقع در این نوع عکاسی، عکاس آنچه در تخیل یا ذهن خودش است نشان می­دهد. در این نوع سبک عکاس باید سعی کند تا احساس، ایده یا پیامی را به بیننده القا کند. پیامی که افراد را در نگاه اول مجذوب و به تفکر وا دارد.

Conceptual Photography
 • عکاسی هوایی ( Aerial Photography)

یکی از جدیدترین انواع سبک عکاسی است که این روزها بیشتر در سریال‌های تلویزیون شاهد آن بوده‌ایم. در این نوع سبک نقطه­ای در هوا برای گرفتن عکس از محوطه زیرین انتخاب می‌شود. عکس‌هایی که شما از شهر یا روستا از یک نقطه بالاتر مشاهده می‌کنید، نمونه‌ای از عکس هوایی هستند. این نوع سبک عکاسی اولین بار در سال 1858 توسط عکاس فرانسوی به نام گاسپر فلیکس گرفته شد. او با استفاده از یک بالن و قرار گرفتن در ارتفاع 80 متری، از یک روستا در فرانسه عکس گرفت.

Aerial Photography
 • عکاسی معماری ( َArchitectural Photography)

همانطور که نام آن پیدا است، در این نوع سبک هدف، عکاسی از ساختار، طرح و رنگ ساختمان‌های مختلف است. هیچ تفاوتی بین عکاسی از محیط داخلی یا بیرونی از ساختمان ندارد؛ بلکه بیشتر نور و زاویه است که در تصویرهای گرفته شده باید مورد توجه قرار بگیرد. هرچه نور و سایه به وجود آمده و همچنین زاویه عکس به صورتی باشد که ساختمان را در عکس بسیار زیبا و حرفه‌ای نشان دهد، می‌توان به‌عنوان یک عکاسی معماری به حساب آورد.

Architectural Photography
 • عکاسی لحظه‌ای ( Candid Photography)

هیچ برنامه از پیش تعریف شده‌ای برای این نوع سبک وجود ندارد. این مدل از نمونه انواع سبک عکاسی است که عکاس باید موقعیت را در هوا بقاپد. در واقع او نباید موقعیت‌های اشیا را برای گرفتن عکس خود تغییر دهد، بلکه همه چیز باید به صورت طبیعی اتفاق بیافتد.

 • عکاسی مستند ( Documentary Photography)

نوعی سبک از عکاسی است که در طول یک داستان یا یک اتفاق گرفته می‌شود. در واقع موضوعات مختلفی را شامل می‌شود؛ تهیه مستند از زندگی افراد، جنگ، روش زندگی حیوانات و غیره. هدف از عکاسی مستند نمایش گوشه‌ای از فعالیت‌های روزمره‌ای است که در موقعیت مورد نظر انجام داده می‌شود. فقط باید دقت باشید که خود این عکس باید داستان را هم بیان کند و صرفاً روی یک موقعیت تک تأکید نداشته باشد؛ برای نمونه، در عکاسی حیات‌وحش، عکس از شیر به تنهایی در این گروه قرار نمی‌گیرد، بلکه چگونگی حمله شیر به یک دسته زرافه که تکمیل کننده داستان مستند است، می‌توان در گروه عکاسی مستند قرار داد.

Documentary Photography
 • عکاسی فشن ( Fashion Photography)

یکی از انواع سبک عکاسی که این روزها تقاضای بیشتری نسبت به بقیه پیدا کرده است. تعریف این سبک عکاسی به اشتباه بین افراد جا افتاده است؛ عکس از دختران و پسران برای پروفایل شبکه‌های اجتماعی خودشان. عکاسی فشن، عکس گرفتن از مد و فقط برای نمایش نیست. هدف از عکاسی فشن، فروش کالا یا خدمات با استفاده از نمایش محصول با استایل خاص یا مدل‌های معروف است.

در این عکاسی بیشتر برای نمایش جدیدترین محصول یک برند از مدل‌های معروف استفاده می‌شود. همان عکس‌هایی که شما روی بیلبوردها، سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید.

مقاله زیر را نیز بخوانید:

عکاسی تبلیغاتی چیست و چه نکاتی باید در آن رعایت کنید؟

 • عکاسی غذا ( Food Photography)

این نوع سبک با آن چیزی که شما از غذاهای خود می‌گیرید و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، کاملاً متفاوت است. عکاسی غذا خیلی حرفه‌ای‌تر از این حرف‌ها است. هدف از عکاسی غذا ترغیب کاربران برای جلب توجه و فروش محصولات است و بیشتر برای رستوران و مراکز تهیه غذا استفاده می‌شود.

در این نوع سبک، از غذا به صورت کاملاً عادی و بدون هیچ فلشی عکس گرفته می‌شود. عکس باید با زاویه و نوری باشد که هم کامل آن را جزئیات نشان دهد و هم اینکه کاربر را برای سفارش به هوس بیندازد.

 • عکاسی منظره ( Landscape Photography)

یکی از انواع سبک عکاسی که افراد تازه­کار به فعالیت در این حوزه می‌پردازند. در این سبک دست شما برای انتخاب سوژه و ترکیب آن‌ها خیلی باز است؛ کوه، جنگل، خیابان، دریا، رودخانه، خانه و هرچه فکرش را بکنید. حتی می‌توانید از ترکیب چندین منظره هم استفاده کنید. فقط نکته مهم اینکه هرچه چنین عکس‌هایی طبیعی‌تر باشند، جذابیت بیشتری خواهند داشت.

Landscape Photography
 • عکاسی ورزشی ( Sport Photography)

افرادی که در این حوزه کار می‌کنند، خیلی کم و خاص هستند. این دسته از افراد هم باید فنون عکاسی را به خوبی بلد بوده، با ورزش دوست باشند و بدانند که چه موقعیتی در هر ورزشی حساس است و همچنین اینکه روابط خوبی هم با مدیران ورزشی داشته باشند. البته با گرفتن چند عکس خوب، مدیران و بازیکنان ورزشی به سراغ شما خواهند آمد. هرچه حرفه‌ای‌تر باشید، درآمدتان هم بیشتر خواهد شد.

فعالیت‌های ورزشی مانند شنا، فوتبال و غیره به حدی سریع اتفاق می‌افتد که باید از دوربین‌هایی با لنزهای حرفه‌ای و بالا در آن استفاده شود. دوربین‌هایی با سرعت شاتر بالا که توانایی گرفتن هزارتا عکس پشت سرهم و سریع را داشته باشد.

مقاله زیر را بخوانید:

عکاسی ورزشی چیست؟

 • عکاسی خیابانی ( Street Photography)

یکی از انواع سبک عکاسی که مکان آن در خیابان است. عکاسی که جریان زندگی واقعی را در خیابان‌ها نشان می‌دهد. این عکاسی تا حدی شبیه به سبک لحظه‌ای معرفی می‌شود؛ اما باید گفت که متفاوت است. در این سبک، عکاس با علم اینکه قصد گرفتن عکس از محیط خیابان و اتفاقات روزمره آن را دارد، دوربین خود را در دست می‌گیرد. در واقع، او در خیابان منتظر لحظه‌ای ناب است که سریع آن با دوربین خود ثبت کند.

Street Photography
در مورد عکاسی خیابانی بیشتر بخوانید:

عکاسی خیابانی چیست؟

 • عکاسی جنگ ( War Photography)

عکاسی خطرناک و محدود که هرکسی حاضر به انجام دادن آن نیست. در این نوع سبک، عکاس به میدان واقعی جنگ می‌رود و از تمامی لحظات و اتفاقات جنگ عکس می‌گیرد. کسی که داوطلب به انجام این کار می‌شود، باید بداند که احتمال بازگشت سالم او 50 درصد است.

عکاسی جنگ را جزئی تر ببینید:

عکاسی جنگ چیست؟

 • عکاسی حیات‌وحش ( Wildlife Photography)

یکی از سخت‌ترین سبک‌های عکاسی دنیا که به مهارت و سرعت عمل بالایی نیاز دارد. عکاسی کردن از زندگی حیوانات بسیار سخت است، به ویژه اینکه اگر حیوان شما ریزجثه و سرعت بالایی داشته باشد. گاهی برای پیدا کردن صحنه‌ای از حیوان یا حشره باید چند روز صبر کند. عکاس علاوه بر اینکه باید دوربین بسیار حرفه‌ای برای ثبت لحظات داشته، سرعت عمل او باید بالا باشد. کمی تعلل به راحتی باعث از دست رفتن صحنه می‌شود. در این سبک عکاسی دوربین باید همیشه در دست آماده باشد.

Wildlife Photography
 • عکاسی خانواده و کودک ( Family Photography)

یکی از انواع سبک عکاسی که بیشتر در آتلیه‌ها گرفته می‌شود. البته عکاس‌های فریلنسر هم‌چنین عکس‌هایی را می‌گیرند؛ اما خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که عکس‌های خودشان را در مکانی معتبر مانند آتلیه بگیرند. این نوع عکس‌ها از آنجا که به آلبوم خانوادگی افراد اضافه می‌شود، اهمیت بسیار زیادی دارد.

Family Photography
 • عکاسی کوبیسم ( Cubism Photography)

عکاسی مربعی و پیچ‌درپیچ که در نگاه اول هر بیننده‌ای را گیج می‌کند؛ اما وقتی روی آن تمرکز می‌کنید، موضوعی خیلی فراتر از مسئله عادی خواهید دید. هرکسی نمی‌تواند عکاسی کوبیسم بگیرد. البته بیشتر طراحی هم در این سبک دخالت دارد.

Cubism Photography
 • عکاسی ماکرو ( Macro Photography)

خیلی ساده بگوییم: از انواع سبک عکاسی که روی جزئیات تمرکز می‌کند. نمونه خیلی بارز آن، سر حیواناتی مانند مورچه یا نشان دادن دهان و دندان یک عنکبوت بسیار ریز. برای گرفتن این عکس‌ها به لنز و تمرکز بسیار بالایی نیاز است. عکاسی ماکرو، طبیعت و حیات‌وحش را می‌توان در یک گروه هم قرار داد.

Macro Photography
در باره عکاسی ماکرو بیشتر بخوانید:

عکاسی ماکرو چیست؟

 • عکاسی صنعتی ( Industrial Photography)

یکی از انواع سبک عکاسی که در آن روی گرفتن عکسی از محصولات یا خدمات تمرکز می‌شود. عکاسی صنعتی بیشترین کاربرد را در شرکت‌های فروشگاه یا کارخانه‌ها برای گرفتن عکس‌هایی به منظور تولید بروشور دارد. در این سبک فقط روی محصول تأکید می‌شود.

 • عکاسی تبلیغاتی ( Advertisement Photography)

نوعی عکاسی که در مقابل سبک صنعتی قرار می‌گیرد. هدف از گرفتن عکاسی تبلیغاتی برای پروموت کردن محصول است. تمرکز این سبک روی فروش محصول با استفاده از خود کالا و به وجود پیرامون و مرتبط با آن است. این سبک این روزها که تبلیغات روی بورس است، بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته است.

 • عکاسی بی‌جان ( Still life Photography)

عکاس از دو نوع شی عکس می‌گیرد: موجودات در حال حرکت یا موجوداتی که ساکن هستند. به عکاسی از موجودات یا اشیایی که حرکتی ندارند، عکاسی بی‌جان می‌گویند. سبد میوه یکی از مهم‌ترین و بارزترین عکاسی بی‌جان است که با تنظیم نور باید آن را کمی از حالت بی‌جانی خارج کرد؛ ولی نه به صورتی که اصل موضوع آسیب ببیند.

Still life Photography
 • عکاسی پرتره ( Portraits Photography)

از پرطرفدارترین نوع سبک عکاسی به ویژه بین هنردوستان و تازه واردان به این شاخه عکاسی است. عکاسی پرتره به عکاسی چهره معروف است. از سبک‌هایی است که در مسابقات عکاسی حداقل یک موضوع را به خود اختصاص می‌دهد. موضوع نهایی این عکس فقط باید چهره باشد که در قاب جای می‌گیرد. مهم‌ترین تکنیکی هم که باید در این سبک رعایت کنید، نورپردازی است. جهت نور باید به صورتی باشد که به خوبی چهره را نمایش دهد.

 • عکاسی خبرنگاری ( Journalism Photography)

از انواع سبک عکاسی که مانند عکاسی جنگ خطرناک است؛ اما نه در حد و اندازه آن. عکاس خبرنگار باید مثل عکاس لحظه‌ای و خیابانی همیشه دوربین به دست باشد، مثل عکاس ورزشی و ماکرو از تجهیزات حرفه‌ای استفاده کند و مثل عکاس حیات‌وحش سرعت عمل بالایی داشته باشد. یک عکاس خبرنگار به راحتی می‌تواند در دیگر حوزه‌ها هم فعالیت کند.

Journalism Photography
مقاله زیر را نیز بخوانید:

ساده‌ترین نکات عکاسی صنعتی که آماتورها باید بدانند

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه