پرش لینک ها

عکاسی ورزشی چیست؟

اصطلاح عکاسی ورزشی خیلی بین مردم عادی شناخته شده نیست؛ اما باید گفت که این نوع عکاسی، تکنیکی است که عکاس آن باید به غیر از داشتن دانش بالایی در گرفتن عکس، به ورزش و افراد فعال در حوزه مورد نظر خود آشنایی داشته باشد. سایت expertphotography، اصطلاح خیلی زیبایی برای این نوع عکاسان به برده است. عکاس ورزشی شخصی است که ساندویچ می‌شود. او بین تخصص و دانش ورزشی قرار می‌گیرد و از این رو باید عکسی را بگیرد تا هم جنبه کاری او و هم اتفاقات ورزشی را به خوبی نشان دهد.

تعریف عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی به گرفتن عکس از رویدادهای ورزشی را می‌گویند. برای عکاسی که در این حوزه فعالیت می‌کند، نوع رویداد فرقی ندارد. کسی که در این حوزه حرفه‌ای باشد، می‌تواند تمامی رویدادهای ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال، والیبال و حتی مراسم افتتاحیه و اختتامیه‌ها را هم با تصاویر خود تحت پوشش قرار دهد. البته فقط رویدادها نیستند. گرفتن عکس از خود افراد ورزشی را شامل می‌شود.

HOCKEY SPORT PHOTOGRAPHY

کسی که در حوزه عکاسی ورزشی فعال است، می‌تواند برای هر سازمان یا آژانس خبری کار کند. تمامی سایت‌های خبری دارای بخش ورزشی بوده که بیشترین بودجه خود را برای آن اختصاص می‌دهند. تعدادی هم سایت اختصاصی ورزشی مانند ورزش 3، گل و غیره داریم که نیاز صددرصد به چنین متخصصی را دارند. به هر حال تمامی آژانس‌ها به دنبال این هستند تا عکس‌هایی بارگذاری شده در سایتشان اختصاصی خودشان باشد تا به این صورت قدرت خود را نشان دهند.

مقاله زیر را مطالعه کنید

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاس ورزشی چه قابلیت‌هایی باید داشته باشد؟

عکاس ورزشی باعکس‌های خود شناخته می‌شود. عکاسی که بتواند علاوه بر پوشش تمامی لحظات یک مسابقه، لحظه‌های حساس را عکس بگیرد؛ مانند لحظه عصبانیت یک مربی، لحظه افسوس تماشاگران و هرلحظه‌ای دیگری که بتواند حالت مسابقه را به خوبی نشان دهد. به غیر از دانش، تجربه هم خیلی در این زمینه به عکاس کمک می‌کند. هرچه او باتجربه‌تر شود، مسلماً سوژه‌های بهتری می‌تواند انتخاب کند.

عکاس ورزشی به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

از نظر قیمت، تجهیزات مورد استفاده در عکاسی ورزشی نسبت به بقیه انواع سبک عکاسی بسیار گران است. به هرحال، کیفیت دوربین به ویژه لنز شما باید به صورتی باشد که بتواند حرکات سریع را بگیرد و به اصطلاح آن را تار نکند.

SOCCER SPORT PHOTOGRAPHY

اولین ابزار خود دوربین عکاسی است. دوربینی که در این سبک عکاسی باید به کار گرفته شود، دوربین DSLR است. البته خود این نوع دوربین‌ها هم دارای انواع باکیفیت‌هایی مختلفی هستند که عکاس باید بهترین را خریداری کند. بیشتر عکاسان این حوزه ترجیح می‌دهند تا از برند نیکون استفاده کنند.

لنز مهم‌ترین ابزار مورد استفاده در عکاسی ورزشی است. البته اینکه شما چه نوع لنزی را استفاده کنید، بر اساس نوع ورزش فرق دارد. اگر شما قصد گرفتن عکس از فاصله دور دارید، باید از لنزهای زوم یا تله فوتو استفاده کنید؛ اما اگر سوژه شما بسیار نزدیک است، استفاده از لنزهایی با نوع دیگر توصیه می‌شود. به هرحال لازم است که عکاس این حوزه علاوه بر آشنایی با تمامی لنزها، آن‌ها را نیز در ابزار کار خود داشته باشد.

البته دوربین و لنز تنها ابزار مورد نیاز برای عکاس ورزشی نیست. این دسته ازعکاسان باید همیشه در حال حرکت باشد. پس نیاز است که از ثابت نگهدارنده ها برای جلوگیری از لرزش زیاد دوربین استفاده کند. مونوپاد حرفه‌ای دیگر ابزاری است که دوربین روی آن قرار می‌گیرد و عکس با آن فعالیت خود را انجام می‌دهد. در خیلی از موارد، عکاس نمی‌تواند از محیطی جلوتر برود؛ اما خیلی راحت با مونوپاد و دیگر ابزارها می‌تواند از محیط یا فعالیت از نزدیک عکس بگیرد.

BASEBALL SPORT PHOTOGRAPHY

عکس‌ها باید با سرعت بالا گرفته شوند. عکاس برای ثبت یک لحظه خاص گاهی لازم چندین شات مختلف بگیرد. در واقع می‌توان گفت چندین تصویر متفاوت که همه آن‌ها باید ذخیره شوند. پس نیاز است که از یک کارت حافظه با ظرفیت بالا استفاده کنید. در واقع باید گفت که آخرین ظرفیت موجود در بازار را باید عکاس ورزشی در دوربین خود استفاده کند.

کارت ریدر دیگر ابزاری است که عکاس برای انتقال عکس‌ها از دوربین به کامپیوتر خود باید استفاده کند. مسلماً باید از یک کارت ریدر باکیفیت استفاده کند تا هم تصاویر با سرعت بالایی انتقال پیدا کند و هم اینکه باعث پاک شدن عکس‌ها نشود.

عکاس باید از دوربین مانند جانش محافظت کند. دوربین مهم‌ترین ابزار در عکاسی ورزشی است. عکاس نباید دوربین را در هر جایی قرار دهد. از آنجا که قیمت تجهیزات آن بسیار بالا است، اگر خدای نکرده آن‌ها دزدیده شوند، خرید دوباره به این راحتی‌ها امکان پذیر نخواهد بود. بخش دیگر، حفاظت از دوربین در برابر ضربه در هنگام انتقال است. بهترین حالت خرید کیف دوربین باکیفیت و اورجینال است.

WINNING AWARD

مورد دیگر، داشتن ابزارهای محافظتی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف است. این نکته برای عکاسانی که در محیط بیرون به ویژه در زمین‌های فوتبال یا اسکی فعال هستند، بیشتر از همه باید مورد توجه قرار بگیرد. به هرحال، دوربین در این دو نقطه یا نقاط مشابه بیشتر در معرض هوا قرار می‌گیرد. در صورتی که هوا بارانی یا برفی باشد، باید از دوربین محافظت شود. از این رو کاورهای مخصوصی وجود دارد که از آن‌ها در برابر ورود هرگونه آب و برف یا حتی نور مستقیم جلوگیری می‌کند. حالا بماند که عکاس هم باید از خود در برابر چنین شرایط آب و هوایی محافظت کند تا بتواند به فعالیتش در این عرصه ادامه دهد.

این‌ها حداقل و باید گفت اولین تجهیزاتی بود که در عکاسی ورزشی باید مورد استفاده قرار بگیرد. این نکته را در نظر داشته باشید که همه موارد باید در حد عالی‌ترین سطح خود باشد. از این لحاظ می‌گوییم عالی که بتواند عکس‌های باکیفیت و بهتری را ثبت کرد.

عکاس ورزشی در کجا می‌تواند مشغول شود؟

عکاسی ورزشی یک شغل پردرآمد به حساب می‌آید. اصولاً کمتر کسی در این حوزه به صورت مستقل کار می‌کند؛ البته منظور ما از مستقل یعنی اینکه برای دل خود عکس بگیرد و بخواهد آن را در آرشیو کامپیوتر خود نگه دارد. تمامی عکاسان فعال در این حوزه بیشتر برای خبرگزاری‌های عمومی و به ویژه ورزشی، مجله‌ها، روزنامه‌ها و حتی صداوسیما کار می‌کنند. تعدادشان هم کم نیست. عکاسان ورزشی معروف زیادی چه در ایران و چه در خارج فعال هستند. عکاسانی که برای خود توانسته‌اند به یک برند تبدیل شوند.

FOOTBALL SPORT PHOTOGRAPHY

اگر یک عکاس فعال در حوزه ورزشی بتواند عکس‌های ناب و بسیار عالی ثبت کند، تمامی خبرگزاری‌ها و مجله به دنبال عقد قرارداد با او خواهند بود. به هرحال برای اینکه عکاسی بتواند خود را در این حوزه معرفی کند، باید سختی‌های زیادی را تحمل کند. هیچ چیزی مثل تجربه نمی‌تواند او را در این حوزه قوی‌تر است. نیاز است که قبل از هر مسابقه به نمونه تصاویر دیگر عکاسان معروف نگاهی انداخته شود تا حداقل بتواند ایده مناسب از نوع عکس گرفتن و موقعیت به دست بیاید.در عکاسی ورزشی برخلاف دیگر نوع عکس‌ها باید همیشه دوربین در دست باشد. هر رویداد فقط همان لحظه اتفاق می‌افتد و اگر شما به عنوان عکاس بتوانید آن را زودتر از بقیه ثبت کنید، برد کرده‌اید. البته فقط ثبت کافی نیست. بلکه باید در همان لحظه عکس‌ها با استفاده از اینترنت سریع به واحد خبرگزاری هم ارسال تا در سایت قرار داده شود. به این صورت آن عکس به اسم شما در اینترنت ثبت خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه