پرش لینک ها

هر رنگ در طراحی چه معنایی می‌دهد؟

تئوری رنگ‌ها یک دانش تخصصی است. باید به مسئله انتخاب رنگ، به چشم حساسی نگاه کرد. اینکه کدام رنگ را برای چه قسمتی انتخاب کنیم؟ چرا باید رنگ قرمز را انتخاب کنیم؟ چرا باید دو رنگ مختلف در کنار هم قرار بگیرند و هزاران سؤال دیگر در خصوص رنگ‌ها در بحث تئوری و روانشناسی این موضوع مطرح می‌شود. به هر حال هر چیزی گام اولیه‌ای دارد. اولین مرحله در این کار، شناخت معنای رنگ‌ها است. به هرحال تا شما ندانید که هر رنگ چه مفهومی پشت خود دارد، نمی‌توانید به درستی از آن استفاده کنید.

ما در چند مقاله قصد داریم تا در خصوص تئوری رنگ‌ها صحبت کنیم. واقعاً صحبت از این موضوع خیلی سخت و پیچیده است و کار یک یا دو مقاله نیست. حتی اگر همایشی هم برگزار شود، باز هم‌زمان کم می‌آید. در انتخاب رنگ به غیر از دانش، مسئله تجربه هم اهمیت دارد. در این مقاله به معرفی معانی کلی انواع رنگ می‌پردازیم. نکته­ای که در طراحی گرافیک اهمیت زیادی دارد.

معانی انواع رنگ

رنگ‌های گرم

رنگ‌های گرم شامل قرمز، نارنجی و زرد و رنگ‌های ترکیبی از این سه مورد است. در حقیقت این‌ها رنگ‌های آتش، پاییز، طلوع غروب خورشید و در حالت کلی دارای خصلت‌های انرژی‌زا بودن، برانگیزنده احساسات و مثبت نگری هستند. از این رنگ در طرح‌هایی که نیاز به نشان دادن احساس، خوشحالی، شور و انرژی است، استفاده می‌شود. قرمز و زرد هر دو رنگ‌های پایه بوده و نارنجی بین این دو قرار می‌گیرد (ترکیب زرد و قرمز، نارنجی می‌شود).

قرمز

قرمز رنگ بسیار داغی است. این رنگ با آتش، خشونت و جنگ در ارتباط است. از طرفی هم عشق را با خود نشان می‌دهد. در تاریخ، از قرمز به عنوان نماد شیطان استفاده می‌شد. جالب اینکه قرمز می‌تواند اثر فیزیکی روی افراد داشته باشد. استفاده از این رنگ در طراحی باعث افزایش فشارخون و نرخ تنفس می‌شود. این حرف با آزمایش تائید شده است. اینکه به کار بردن رنگ قرمز می‌تواند باعث بهبود متابولیسم بدن انسان شود.

از طرف دیگر، قرمز اهمیت را نشان می‌دهد؛ برای همین است که از فرش‌های قرمز رنگ برای استقبال رسمی استفاده می‌کنند. همچنین نماد خطر هم است؛ همان رنگی که در دستگاه‌های هشداردهنده استفاده می‌شود.

البته این رنگ در هر کشوری می‌تواند معنای متفاوتی داشته باشد. در خارج از جهان غربی مانند چین، قرمز به معنای شکوفایی و خوشحالی است. همچنین می‌تواند به عنوان نماد خوش‌شانسی هم استفاده شود. در فرهنگ‌های شرقی، قرمز رنگ پرنده‌ها در مراسم عروسی است؛ اما در آفریقای جنوبی معنای متفاوتی دارد. از قرمز برای رنگ عزا استفاده می‌کنند. همچنین رنگ کمونیسم و نماد ایدز هم است.

در طراحی، قرمز می‌تواند رنگ قدرتمندی باشد. اگر بیش‌ازحد در طراحی به ویژه فرم‌های خام استفاده شود، اثر بیش‌ازحد از انتظار خواهد داشت که جالب نیست. در طراحی از این رنگ باید زمانی استفاده شود که شما قصد نمایش قدرت یا احساساتی را داشته باشید. نکته آخر اینکه قرمز را می‌توان رنگ چندکاره نامید؛ اما باید به معنای آن در طراحی دقت کرد.

نارنجی

نارنجی را به رنگی پرانرژی و پرجنب‌وجوش می‌شناسند. نارنجی بیشتر با پاییز ارتباط دارد؛ به دلیل هم­خوانی داشتن آن با رنگ تغییر فصل از تابستان به پاییز است. هم­چنین هرجا صحبت از خلاقیت باشد، از نارنجی استفاده می‌شود.

از طرف دیگر، نارنجی رنگ بسیاری از میوه‌هاست؛ از این رو می‌تواند با سلامتی و سرزندگی هم همراه باشد. حالا ببینیم رنگ نارنجی در طراحی چه معنایی دارد؟ رنگ نارنجی در طراحی به راحتی و خیلی سریع توجهات را به خود جلب خواهد می‌کند. البته نه در همه نقاط؛ بلکه مکان‌هایی که صحبت از جذابیت و دوستی باشد. فقط نکته اینکه بهتر از این رنگ در ترکیب چهره استفاده نکنید؛ برای اینکه جلوه خوبی ندارد.

زرد

زرد روشن‌ترین و انرژی‌زاترین رنگ گرم به حساب می‌آید. هرجا خوشبختی و خوشحالی و طلوع آفتاب باشد، از این رنگ استفاده می‌شود. همچنین معنای بزدلی و فریب هم می‌دهد. احتمالاً نام مجلات زرد را شنیده‌اید. همان مجلاتی که به اخبار شایعه و دروغ منتشر می‌کنند. در واقع مخاطب خود را فریب می‌دهند.

همچنین زرد رنگ امید است. در خانواده‌هایی که فرزندانشان در میدان جنگ هستند، از روبان‌های زرد استفاده می‌کنند. علاوه بر این خطر را هم نشان می‌دهد؛ البته قدرت رنگ قرمز را ندارد. بیشتر برای احتیاط است.

در بعضی کشورها، رنگ زرد معنای متفاوتی دارد؛ برای مثال در مصر، زرد به معنای عزاداری است. در ژاپن نشان‌دهنده شجاعت بوده و در هند برای سمبل تجارت است.

اما در طراحی به چه معنا است؟ در طراحی، زرد می‌تواند نشان‌دهنده خوشبختی و شادابی باشد. زردهای ملایم‌تر برای نوزادان و خردسالان بدون در نظرگرفتن جنسیت استفاده می‌شود. زرد سبک (نه خیلی جیغ) نشان‌دهنده آرامش است. زردهای تاریک و سنگین هم برای ایجاد حس تاریخی و عتیقه بودن به کار گرفته می‌شود.

رنگ‌های خنک

رنگ‌های خنک شامل سبز، آبی و بنفش است که به نوعی زیرمجموعه و تحت کنترل رنگ‌های گرم به حساب می‌آیند. این‌ها رنگ‌های شب، آب، طبیعت و معمولاً به معنای آرامش و راحتی هستند.

آبی نخستین رنگ طیف خنک است که از ترکیب دیگر رنگ‌های گرم، طیف‌های خنک را ایجاد می‌کند (از ترکیب آبی و زرد، سبز و از ترکیب آبی و قرمز، بنفش ایجاد می‌شود). به همین دلیل سبز و بنفش هرکدام به ترتیب خصوصیات زرد و قرمز را هم دارند. استفاده از این رنگ‌ها در طراحی حس آرامش و حرفه‌ای بودن را نشان می‌دهد.

سبز

سبز رنگ زمین و به معنای شروع و رشد است. از طرف دیگر به معنای حسادت هم است. از آنجا که این رنگ ترکیب آبی و زرد است، از این رو هم ویژگی آرام‌بخش آبی و هم انرژی‌زا بودن زرد را دارد. در طراحی، سبز به معنای تعادل است و هرجا صحبت از پایداری باشد، از این رنگ استفاده می‌شود. همچنین در مواردی که صحبت از ثروت، ثبات، تجدید و طبیعت باشد، از سبز استفاده می‌شود. سبز روشن انرژی بیشتری دارد، درحالی‌که سبز زیتونی بیشتر طبیعت را نشان می‌دهد. سبز تیره هم برای ثبات و تأثیرپذیری استفاده می‌شود.

آبی

در زبان انگلیسی، آبی همراه با غم و اندوه می‌آید. همچنین نماد آرامش هم است. اگر دقت کرده باشید، وقتی کنار دریا قرار می‌گیرد، به اصطلاح این رنگ آبی است که به شما آرامش می‌بخشد. آبی تیره نماد دوستی و اعتماد است. همچنین هرجا صحبت از صلح و دین در تمامی فرهنگ ها باشد، از آبی استفاده می‌شود.

رنگ آبی بر اساس میزان سایه و طیف آن معنای زیادی به خود می‌گیرد. در طراحی، سایه دقیق آبی که شما استفاده می‌کنید، تأثیر زیادی در چگونگی درک خواهد داشت. آبی روشن اغلب به معنای آرامش بوده و انرژی‌زا بخش است. از آبی تیره در طراحی هم برای افزایش اعتماد کاربر استفاده می‌شود. برای همین است که بانک‌ها در وب‌سایت خود از این رنگ بیشتر استفاده می‌کنند.

بنفش

در زمان‌های گذشته، رنگ‌های موردنیاز برای ایجاد بنفش از حلزون‌ها به دست می‌آید و بسیار گران‌قیمت بود. در واقع یک رنگ اشرافی بوده و افراد بالا مرتبه مملکتی می‌توانند از آن استفاده کنند. البته هنوز هم بنفش تیره کاربردی قدیمی خود یعنی استفاده برای ثروتمندان را حفظ کرده است. حالا امروزه قضیه فرق کرده است. بنفش با ترکیب آبی و قرمز به دست می‌آید و از این رو خصلت‌های آن دو را به ارث برده است. از طرف دیگر هم در دل خود خلاقیت و تخیل را به تصویر می‌کشد. بنفش روشن برای حالت رمانتیک و عاشقانه استفاده می‌شود. البته در کشورهای مختلف معانی متفاوتی دارد؛ برای مثال، در تایلند بنفش رنگ عزاداری زنان بیوه است.

در طراحی زمانی که بحث کالای لوکس به حساب می‌آید، بهتر است که از بنفش تیره استفاده شود؛ اما وقتی صحبت از عشق و رمانتیک می‌شود، به کار بردن بنفش روشن پیشنهاد می‌شود.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی اغلب برای زمینه اصلی در طراحی استفاده می‌شوند. بیشتر هم حالت روشن آن‌ها به کار گرفته می‌شود؛ اما کاربرد آن‌ها در طراحی باعث می‌تواند باعث ایجاد طرح بسیار عالی شود. در خصوص معنای رنگ خنثی نمی‌توان اظهارنظر دقیقی کرد، برای اینکه مفهوم آن‌ها بر اساس رنگ‌های اطرافشان تعیین می‌شود.

مشکی

مشکی قدرتمندترین و قوی‌ترین رنگ خنثی است. در طرف مثبت، معمولاً با معنای قدرت و ظرافت است و در طرف منفی، به معنای شیطان، مرگ و راز خواهد بود. از طرف دیگر، مشکی رنگ سنتی عزاداری در کشورهای غربی و آسیایی است. نمونه بارز برای خودمان که در زمان عزاداری و ماتم مشکی می‌پوشیم. البته در بعضی جشن‌های فرهنگی هم مانند هالووین برای ایجاد وحشت استفاده می‌شود.

در طراحی از مشکی برای رنگ متن یا نقاط بسیار ظریف استفاده می‌شود. همچنین به دلیل اینکه مشکی به معنای راز هم خواهد بود، در تایپوگرافی یا طرح‌های معمایی هم استفاده می‌شود.

سفید

سفید در برابر مشکی قرار دارد و البته می‌تواند مانند این رنگ، با هر رنگ دیگری ترکیب شود. سفید خلوص، پاکیزگی و تقوا را نشان می‌دهد؛ برای همین لباس عروس، پزشکان، پرستاران و فرشتگان به رنگ سفید است. البته سفید می‌تواند به معنای رنگ عزا هم باشد. در کشورهای اسلامی رنگ کفن سفید است که معنای جالبی در اینجا ندارد. در واقع معنای رنگ‌های خنثی بر اساس موقعیت کاربردی‌شان تعیین می‌شود.

در طراحی از سفید به عنوان رنگ پس‌زمینه استفاده می‌کنند. ساده و تمیز بودن و از همه مهم‌تر مینیمال بودن المان از ویژگی‌های نمایشی سفید در طراحی است. همچنین در طراحی نقش‌ها مانند چهره یا طبیعت به ویژه زمستان از سفید استفاده می‌شود.

خاکستری

خاکستری رنگ خنثی است که در انتهای طیف رنگ خنک قرار می‌گیرد. بیشتر به معنای افسردگی است. البته می‌توان گاهی و بر اساس شرایط از خاکستری روشن به جای سفید و از خاکستری تیره به جای مشکی استفاده کرد. باید طرح خود را بررسی کنید که آیا بقیه المان با ترکیب با این رنگ، به خوبی نمایش داده می‌شوند یا خیر.

البته خاکستری معنای دیگری هم دارد؛ محافظه‌کاری، رسمی، عزاداری. از این رنگ بیشتر در طرح‌های شرکتی و تشریفاتی استفاده می‌شود. در تایپوگرافی استفاده از خاکستری به عنوان رنگ پس‌زمینه خیلی رایج است.

قهوه‌ای

قهوه‌ای رنگ زمین، چوب و سنگ است. در واقع یک رنگ کاملاً خنثی، گرم و طبیعی به حساب می‌آید. همچنین می‌تواند استحکام و اطمینان را نشان دهد؛ هرچند در بعضی مواقع معنای کسل‌کننده هم خواهد داشت.

در طراحی از قهوه‌ای به عنوان رنگ پس‌زمینه استفاده می‌شود. اگر پس‌زمینه بافت چوبی داشته باشد و مایل نیستید که مشکی را به کار ببرید، استفاده از رنگ قهوه‌ای توصیه می‌شود.

نتیجه‌گیری

معنای رنگ‌ها متفاوت است. اینکه کدام رنگ را انتخاب به موضوع هدف شما و دیگر المان‌ها بستگی دارد. تعیین رنگ مسئله‌ای است که بر اساس مطالعه انجام شود. کاری نیست که بتوان با عجله انجام داد.

مقالات مرتبط:

نکات مهمی که باید در طراحی بیلبورد رعایت کنید

اینفوگرافیک چیست؟

موشن گرافیک به چند نوع تقسیم می شود؟

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه