پرش لینک ها

ساده‌ترین نکات عکاسی صنعتی که آماتورها باید بدانند

اگر بگوییم که همه شما حداقل یک‌بار در زندگی خودتان، البته آن‌هایی که گوشی‌های هوشمند دارند، عکاسی صنعتی انجام داده‌اند، تعجب خواهید کرد؟ اما به جرئت خواهیم گفت که شما برای یک‌بار هم که شده تجربه‌ای هرچند خیلی آماتوری داشته‌اید. در واقع، با آن غریبه نیستید.

شما در فلان مغازه سر چهارراه جنسی را دیده‌اید و قصد ارسال عکس از محصول را برای دوست دارید. همسایه شما چند مدل لباس از ترکیه آورده و شما همراه با دختر خانمتان به مزون رفته و چند عکس از لباس‌های جدید می‌گیرید تا به مادربزرگتان ارسال کنید. کمی حرفه‌ای‌تر؛ کسب‌وکاری در حوزه فروش کالا یا عرضه خدمات کولر دارید. مسلماً برای تبلیغ یا سایت خود چند عکس از محصولات یا کارگران خود در هنگام عکاسی گرفته‌اید. هدف همه شما این بوده تا با گرفتن عکس، محصول یا خدماتی را به دیگران معرفی کنید. به همه این عکس‌ها، عکس صنعتی می‌گویند.

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی در واقع یک هدف را بیشتر دنبال نمی‌کند؛ گرفتن عکس‌هایی از کالا، خدمات، افراد یا محیط پیرامون برای برندسازی بهتر. با اینکه همه ما حداقل یک‌بار این نوع عکاسی را انجام داده ایم؛ اما در واقعیت، به آن‌ها عکس صنعتی حرفه‌ای نمی‌گویند.

از نظر مفهوم، عکاسی صنعتی با عکاسی خیابانی و آنچه شما از دوستان و فامیل خود می‌گیرید، کامل فاز جداگانه‌ای دارد. هدف گرفتن عکاسی صنعتی، گرفتن عکس‌هایی از ابزار، محصولات، ماشین آلات، کارگران و محیط کار برای معرفی و نشان دادن بهتر حرفه و برند است.

یک عکس خوب از یک محصول، چندین برابر بهتر از یک عکس معمولی می‌تواند در افزایش فروش آن کالا مؤثر باشد. کاربری وقتی وارد سایت شما می‌شود یا بروشوری از محصولات شما را دریافت می‌کند، عکس اولین چیزی است که توجه او را جلب می‌کند. برای همین بیشتر از اینکه خود عمل عکس گرفتن مهم باشد، باید نکات عکاسی صنعتی را بدانید؛ نکاتی که باعث می‌شود تا خروجی یک تصویر بسیار حرفه‌ای به منظور برندسازی و فروش بیشتر شود. از این رو نباید تعجب کرد که بسیاری از برندها، عکاسان حرفه‌ای را برای گرفتن عکس از محصولات، خدمات و فروشگاه خود و آپلود آن‌ها در سایت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

حالا اگر خودتان یک‌بار به دلتان زد که عکس از محصول یا کالایی بگیرید و در سایت خود آپلود کنید، بد نیست که نکات عکاسی صنعتی را بدانید. این نکات حتی برای شما که قصد ارسال عکس خریداری شده به دوستتان هم دارید، مناسب است. این توصیه را همیشه آویزه گوشتان کنید؛ یا عکس نگیرید یا حرفه‌ای عکس بگیرید.

نکات عکاسی صنعتی

نور چه زاویه‌ای دارد

نور مهم‌ترین عامل در عکاسی حرفه‌ای است. عکس باید در محیطی گرفته شود که نور طبیعی به اندازه کافی وجود داشته باشد. اگر هم چنین امکانی وجود نداشت، با نورهای مصنوعی حتی لامپ ساده هم می‌توانید نور مورد نیاز خود را تأمین کنید. لازم نیست که در آتلیه باشید.

نور باید به صورتی باشد که:

 • تصویر کالا یا عملیات کاملاً مشخص باشد.
 • جزئیات به وضوح دیده شود.
 • سایه‌ای از کالا مشخص باشد.

البته چند نکته دیگر را هم باید رعایت کنید و اینکه نور نباید مانع از به خطا نشان دادن تصویر باشد؛ یعنی رنگ کالای سیر را روشن کند. رنگ در عکاسی صنعتی باید واقعی باشد. نور باید از یک زاویه و فاصله مناسب تابانده شود. شاید مجبور باشید که چند بار تغییر موضع دهید. این مسئله کاملاً در نکات عکاسی صنعتی طبیعی است. پس نگران نشوید که 50 بار عکستان را به خاطر نداشتن نور مناسب تغییر دهید.

در چه نقطه‌ای بایستید

چیزی که در عکس قرار گرفته، ماهیت آن را نشان می‌دهد؛ حالا محصول باشد یا محیط. پس خیلی مهم است که شما زاویه‌ای را انتخاب کنید که بتواند هدف شما را به خوبی نشان دهد. انتخاب زاویه مناسب برای آن‌هایی که قصد گرفتن عکس از محیط کارخانه دارند، بیشتر از همه باید مورد توجه قرار بگیرد.

برای مثال، اگر شما قصد نشان دادن کارخانه خود را دارید، پس باید نقطه‌ای بیرون از ساختمان را انتخاب کنید. نقطه‌ای که بیشترین زاویه دید را به شما بدهد. همچنین اگر قصد نشان فرآیند کاری را داشته باشید، باید فوکوس عکس خود را روی همان نقطه، کارمندان در حال کار یا بسته‌بندی‌های روی ریل خارج شده از دستگاه، تنظیم کنید. برای همین نیاز است که اول از همه ببینید که قصد نمایش چه چیزی را دارید. هرچه بود، باید کامل و بدون نقص باشد.

ابزار

یکی از مهم‌ترین نکات عکاسی صنعتی ابزار است. این ابزار می‌تواند سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. برای گرفتن عکس از محصول یا نقطه‌ای خاص دست شما نباید بلرزد و این مشکلی است که عکاسان آماتور دارند. بهترین ابزار، سه پایه است. خود دوربین عکاسی باید حداقل کیفیت و رزولوشن مناسبی داشته باشد. اگر قرار است که با گوشی موبایل خود عکس بگیرید، 5 مگاپیکسل کمترین و حداقل‌ترین و آن هم برای موارد مشخص است.

البته فقط مسائل سخت‌افزاری مهم نیست. عکاس باید دانش عکاسی داشته باشد. اینکه بدانید بهترین زاویه نور و زاویه دید کدام است و چه ابزاری باید مورد استفاده قرار بگیرد. در اینترنت نکات عکاسی بسیار زیاد است. اگر هم مورد پسند واقع نشد، می‌توانید در کلاس‌های عکاسی شرکت کنید. نرم‌افزار فتوشاپ حداقل نیاز یک عکاس است. هیچ‌گاه نباید عکس خام را در سایت استفاده کرد؛ در بروشور که اصلاً. به هرحال، باید در فتوشاپ تغییراتی روی آن‌ها انجام دهید. برای مثال، شاید نور اصلاً در محیط خوب نباشد، خیلی راحت با فتوشاپ می‌توانید نور را تنظیم کنید.

با انواع سبک عکاسی در مقاله زیر آشنا شوید

انواع سبک عکاسی که بیشترین کاربرد را دارند

اما اگر گرفتن عکس حرفه‌ای را دارید، باید در ابزار خود از:

 • دوربین‌های DSLR استفاده کنید.
 • عدسی‌های ماکرو مختلفی را به همراه داشته باشید.
 • روانشناسی رنگ را بدانید و در بازسازی و ترکیب المان‌ها به کار ببرید.
 • از ابزارهای حرفه‌ای ویرایشگر عکس مانند ایلاستریتور استفاده کنید.
 • باتری‌های قوی و مجزای همراه داشته باشید.

محیط پیرامون را چگونه آماده کنید

بیشتر محیط‌های پیرامون عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی که مشاهده می‌کنید، مصنوعی است؛ اما چنان به صورت حرفه‌ای ساخته شده است که به ذهن شما هم نمی‌رسد. عکس خوب را محیط پیرامون آن می‌سازد. یکی از نکات عکاسی صنعتی به ویژه در معرفی محصول، همین محیط و اشیا اطراف و ارتباط با سوژه است.

 • نور (همان‌طور که در بالا نوشتیم) باید به صورت مناسب روی محصول تابانده شود.
 • محیط پیرامون باید تمیز باشد.
 • پس‌زمینه هرچه ساده‌تر باشد، بهتر است. (بهترین راه قرار دادن یک پارچه سفید زیر محصولات است.)

اما بیشتر از همه ارتباط بین المان‌ها در عکس چه از نظر اندازه، رنگ یا حتی ترکیب‌بندی آن‌ها است. اگر قرار است که از یک کیف پول برای سایت خود عکس بگیرید، قرار نیست که گوشی موبایل و سوییچ بی ام و هم کنار آن بگذارید. لاکچری بازی نیست که! یا حتی اگر قصد گرفتن عکس از محیط کارگاه خود را دارید، لزومی ندارد که سگ نگهبان شما هم خودنمایی کند.

به هرحال، گفتن نکات نمی تواند به خودی خود باعث افزایش کارایی شما شود. شما باید تمرین کنید. از محیط های مختلف عکس بگیرید و آن ها را با هم مقایسه کنید. مطمئن باشید که روزی تبحر پیدا خواهید کرد. نکات عکاسی بسیار زیاد است که بقیه را در مقاله های دیگر بیان خواهیم کرد.