پرش لینک ها

چگونه چیدمان سالنی برای تصویربرداری از مراسم داشته باشیم؟

چیدمان سالن‌ها مسئله راحتی نیست. حالا می‌خواهد سالنی در مکان رسمی مانند تالار شهر یا کشور باشد یا در یک باغ و مکان خانگی. مهم این است که اصول چیدمان سالن رعایت شود. البته این اصول خود به چند زیرمجموعه تقسیم می‌شود. مسئله‌ای که در این مقاله برای ما اهمیت دارد، طراحی صندلی‌ها و چگونگی نشستن افراد برای فیلم‌برداری از آن‌ها است.

عکاسی و فیلم‌برداری برای برگزار کننده خیلی مهم است. جدا اینکه از این مسئله می‌تواند باعث ثبت لحظه‌ها و خاطره سازی شود، از طرفی برای بعضی هم جنبه تبلیغاتی دارد. برگزارکنندگان به دنبال این هستند تا تمامی زوایا را در قاب دوربین خود ثبت کنند. البته خود فیلم‌برداران و عکاسان هم‌چنین دغدغه‌ای دارند. پس این یک خواسته مشترک است؛ اما برای اینکه بتوان به چنین خواسته‌ای رسید، باید به چیدمان صندلی‌ها دقت کرد.

how to make a good decoration for conference?

چرا باید به چیدمان صندلی و میز دقت کرد؟

در مراسم‌ رسمی فیلمبردارها مکان ثابتی دارند و عکاسان سعی می‌کنند تا با جابه‌جا شدن بین افراد و صندلی‌ها، موقعیت‌ها را در دوربین خود ثبت کنند. در مراسم غیررسمی یا خانوادگی مانند جشن، کسی که مسئول ثبت فیلم و عکس است، در بین مهمان‌ها باید به اصطلاح بچرخد. مسلماً هرچه فضای بین صندلی‌ها و کل سالن آزادتر باشد، گردش عکاس و فیلم‌بردار بهتر است.

 • عکاس یا فیلم‌بردار به راحتی می‌تواند در سالن برای گرفتن تصاویر باکیفیت گردش کند؛
 • به راحتی می‌توان از هر سوژه‌ای عکس باکیفیت انداخت؛
 • هیچ‌گونه مزاحمتی برای مهمان و همچنین خود عکاس یا فیلم‌بردار به وجود نخواهد آمد؛
 • امکان ضبط تصاویر از هر نقطه‌ای وجود دارد؛

حالا نکته اصلی این است که چگونه چیدمانی برای سالن خود انتخاب کنیم. البته قبل از اینکه بخواهیم نکات چیدمان سالن را بیان کنیم، ابتدا بهتر است که بدانیم چه مواردی در این مسئله باید در نظر گرفت. در حقیقت باید بدانیم که چه عواملی در چیدمان تأثیرگذار است. این عوامل می‌تواند باعث به وجود آمدن محدودیت شود. به هرحال باید قبول کرد که همیشه مشکلاتی در طراحی سالن وجود دارد.

why decoration is important?

عوامل مؤثر در چیدمان سالن برای تصویربرداری

 • آیا سالن رسمی یا غیررسمی؟ برای سالن‌های رسمی به هرحال ساختار از پیش تعیین شده‌ای وجود دارد. ساختاری که در آن تمامی صندلی‌ها به صورت ردیفی و پشت سرهم قرار می‌گیرند. در اینجا اصول خاصی را رعایت کرد.
 • اندازه سالن چقدر است؟ مسلماً هرچقدر سالن کوچک‌تر باشد، مانور گردش خیلی کمتر خواهد بود. در واقع نمی‌توان از هر سبکی برای چیدمان سالن استفاده کرد. به هرحال محدودیت‌هایی وجود دارد که باید با آن‌ها کنار آمد.
 • چه تعداد افراد دعوت هستند؟ شلوغ بودن روی جو خیلی تأثیر منفی دارد. تصویربردار نمی‌تواند بین همه افراد به راحتی برای ضبط عکس یا فیلم خود گردش کند. برخی افراد خیلی تمایل به گرفتن عکس ندارند یا اینکه فیلم‌برداری همیشه نزدیک آن‌ها باشد، باعث دلخوری‌شان خواهد شد.
 • سطح سالن شیب‌دار است یا صاف؟ سطوح شیب‌دار امکان تصویربرداری کامل‌تری می‌دهد. در سطوح صاف احتمال اینکه افراد پشت سر به صورت کامل در عکس نیفتند، خیلی زیاد است. در سالن‌هایی با سطوح صاف بهتر است که چیدمان به صورتی انجام شود که در هنگام تصویربرداری همه‌چیز در کادر قرار بگیرد.
 • نور چگونه است؟ آیا نور به صورت مستقیم روی شرکت‌کنندگان است یا از پشت به آن‌ها می‌تابد؟ زاویه نور برای تصویربرداری یکی از مهم‌ترین عوامل است.
 • فضای معماری چگونه است؟ آیا سالن شکل مربعی دارد یا مستطیل؟ آیا ستونی در وسط سالن قرار دارد؟ در واقع خود ساختار سالن باید در همان ابتدا در نظر گرفته شود. بعضی سالن‌ها شبیه به حالت L دارند. به هرحال باید فضا به صورتی باشد که بتوان دوربین را در هر نقطه از ورودی گرفته تا کنار سخنران قرار داد
event videography
مقاله زیر را نیز مطالعه کنید :

نکاتی که باید در پوشش تصویری رویدادها رعایت کنید

نکات مهم در چیدمان سالن

حالا به بررسی نکات مهم در چیدمان سالن می‌پردازیم. از همین اول منظور خود را به صورت کامل بیان کنیم. ما به دنبال چگونگی چیدمان صندلی و میز برای گردش بهتر فیلم‌بردار و عکس‌بردار هستیم. مسلماً در سالن‌های رسمی امکان تغییر وجود ندارد؛ اما به هرحال برای بازسازی می‌توان آن‌ها را در نظر گرفت.

tips for conference decoration
 1. فاصله صندلی‌ها را بیشتر در نظر بگیرید. اگر قرار است که به صورت ردیفی قرار دهید، فاصله‌ها به صورتی باشد که فیلم‌بردار یا عکاس بتواند به راحتی در راهروی بین راه برود. همچنین برای دیگر سالن‌هایی مانند میزهای گرد با صندلی دور آن، در فاصله میزها هم باید همین نکات رعایت شود.
 2. چیدمان به صورتی نباشد که نور مستقیم روی صورت افراد بیفتد. حالا این نور می‌تواند نور طبیعی خورشید یا نور لامپ و پروژکتورها باشد. در واقع نوردهی باید به صورتی تنظیم شود که همه صورت شرکت‌کنندگان در عکس تحت تأثیر قرار نگیرد.
 3. چیدمان به صورتی باشد که تراکم در همه‌جا به یک نسبت باشد. در یک نقطه‌ای جمعیت زیاد نباشد و در نقطه‌ای دیگر کم.
 4. چیدمان به صورتی باشد که نقطه کوری وجود نداشته باشد. در واقع فردی در نقطه‌ای تاریک یا دور از دسترس قرار نگرفته باشد.
 5. مکان دوربین در مکانی باشد که فیلم‌بردار بتواند به راحتی به تمامی زوایا دید داشته باشد. این مسئله برای سالن‌های رسمی کشور خیلی مهم است. در چنین سالن‌هایی مکان فیلم‌بردار باید به صورتی باشد که بتواند هم از سخنران و هم از تمامی شرکت‌کنندگان تصویر مناسب ضبط شود.
 6. در چیدمان باید دقت کنید که همه‌چیز در سر جای خود باشد. از چیدمان‌های عجیب‌وغریب دوری کنید. اینکه صندلی‌ها را به صورتی بچینید که برای گردش مهمانان سخت باشد، تجربه بدی را به وجود خواهد آورد.
 7. ستون‌ها را در نظر بگیرید. دوربین را در مکانی دور از ستون یا موانع دید قرار دهید. سعی کنید تا چیدمان را به صورتی تنظیم کنید که کمتر فردی پشت ستون قرار بگیرد.
 8. فاصله بین سخنران و شرکت کنندگان را در نظر بگیرید. فاصله باید به صورتی باشد که تصویربردار بتواند بین آنجا قرار بگیرد. در واقع این فاصله باید زیاد باشد. همچنین بهتر است که صندلی‌ها را خیلی دم در ورودی قرار ندهید. هم اینکه جنبه خوبی ندارد و هم اینکه امکان تصویربرداری از چنین مکان‌هایی سخت است. احتمال اینکه افراد آنجا در تصویر نباشند، زیاد است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه