پرش لینک ها

تصویربرداری هوایی در محتوای چندرسانه ای

وقتی اسم تصویربرداری هوایی می‌آید،  ذهن ناخودآگاه به سمت تصاویری می‌رود که از فاصله از سطح زمین گرفته شده است. همیشه هم این سؤال در ذهن ما وجود داشته که چگونه این تصاویر ضبط می‌شود؟ در گذشته بیشتر تصویربرداری هوایی از طریق هلی کوپتر انجام می‌شد. کارگردان یا شخصی که قصد تصویربرداری داشت، بعد از طی کردن مراحل اخذ مجوزهای لازم باید با یک ارگانی دارای هلیکوپتر مانند ارتش هماهنگی لازم به عمل می‌آورد. سپس پس از این که توانسته بود هلیکوپتر را برای چند ساعتی در اختیار خود به همراه خلبان بگیرد، باید با آن به هوا رفته و از بالا منظره مورد نظر را فیلمبرداری کند. این تصویربرداری ممکن است به منظور تهیه مستند یا ساختن سریال باشد. البته برای فعالیت‌های جاسوسی هم این تنها راه ممکن بود. 

تصویربرداری هوایی

تصویربرداری با هلی کوپتر به هیچ وجه به صرفه نبود. اول از همه این که هزینه مالی زیادی برای کارگردان و تهیه کننده داشت.  دوم اینکه ضبط تصویر دلخواه همیشه امکان پذیر نبود. سوم اینکه در شرایط بد آب و هوایی  امکان به پرواز درآوردن بالگرد وجود نداشت. چالش این مسئله تا جایی وجود داشت که هلی شات و کواد کوپتر وارد بازار شدند.

 تصویربرداری هوایی با ابزارهای جدید

 اهمیت استفاده از کوادکوپترها  یا هلی شات ها زمانی خود را نشان داد که بسیاری از تولیدکنندگان و تصویرگران امکانات آن را دیدند. آن‌ها متوجه شدند که بسیاری از موانعی که  قبلاً وجود داشت،  در این تکنیک تصویربرداری برطرف شده است. در واقع دست فیلمبردار برای ضبط تصاویر بسیار باز بوده و هزینه کمتری چه از نظر مالی و چه زمانی روی دوش کارگردان می‌گذارد.

 احتمالاً استفاده از هلی شات ها یا کوادکوپترها را در پشت صحنه بسیار از فیلمبرداری مشاهده کرده‌اید.  یکی از نمونه‌های آن تصویربرداری پل و شهرهای شمالی در سریال پایتخت است.  مزیت‌های این دستگاه‌ها در تصویربرداری، آن را به یک ابزار بسیار محبوب ای در تولید محتوای چندرسانه‌ای تبدیل کرده است.

تصویربرداری هوایی

 تفاوت هلی شات با کوادکوپتر

 بسیاری هلی شات را با کوادکوپتر یکی می‌دانند. باید گفت که در نگاه اولیه این دو ساختار یکسانی دارند؛ اما هدف هرکدام متفاوت است. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص تفاوت هلی شات و کوادکوپتر و اینکه کدام مورد را در تولید محتوای چند رسانه ای باید به کار برد، صحبت کنیم.

کواد کوپتر چیست

 اول از همه باید کوادکوپتر را بشناسیم. این که دقیقاً این ابزار چیست و چه کاربردی دارد. خیلی ساده کوادکوپتر نوع پهپاد و دسته از مالتی روتورها است که با کمک چهار پروانه به پرواز در می‌آید.  کوادکوپتر را می‌توان برای اهداف متفاوت استفاده کرد. از نوع بازی سرگرمی آن گرفته که در پارک‌ها استفاده می‌شود تا نوع حرفه‌ای آن برای فعالیت‌های تحقیقاتی نظامی و تصویربرداری. البته در هرکدام انواع مختلفی از کوادکوپتر های ساده تا پیشرفته وجود دارد.

 مسئله اصلی که اینجا برای ما اهمیت دارد، این است که ما نمی‌توانیم از کوادکوپتر برای تصویربرداری هوایی استفاده کنیم. در واقع ساختار این دستگاه این اجازه را به ما نمی‌دهد. برای همین باید به سراغ هلی شات برویم.

تصویربرداری هوایی

 هلی شات چیست

هلی شات نوعی از کوادکوپتر بسیار حرفه‌ای و مجهز به دوربین بوده که از آن برای تصویربرداری هوایی استفاده می‌کنند.  شاید از خود بپرسید که هر کواد کوپتر مجهز به دوربین‌دار هلی شات است؟ باید گفت خیر. اول از همه اینکه هلی شات ها ساختار مخصوص به خود را دارند. از دوربین‌های مخصوصی  برای انواع تصویربرداری خاص در آن استفاده می‌شود. سوم این که هلی شات ها قادر به عبور از مناطق صعب العبور بدون مشکلی هستند. اگر چنین ویژگی در یک کوادکوپتر وجود داشت، آن را می‌توانیم هلی شات بنامیم.

تصویربرداری هوایی

تصویربرداری هوایی با هلی شات

 از هلی شات فقط برای تصویربرداری استفاده می‌شود. در واقع باید گفت بسیاری از تصاویر هوایی که شما در تلویزیون و به ویژه در تبلیغات مشاهده می‌کنید، همه با هم این دستگاه گرفته شده است. از این دستگاه برای تصویربرداری صنعتی هنری نقشه برداری تبلیغاتی و غیره و در موارد نظامی و جاسوسی هم به کار گرفته می‌شود.

یکی از انواع مهم تولید محتوای چندرسانه‌ ای  ویدیو است. جدا از اینکه محتوای شما آموزشی یا تبلیغاتی باشد،  لازم است که تصویری از بالا و ارتفاع زیادی گرفته شود. بهترین کار برای ضبط چنین تصاویری استفاده از هلی شات است. هلی شات به شما کمک می‌کند تا با دوربینی که بر روی آن نصب شده است، بتوانید یک تصویر از بالا  برای هدف خود ضبط کنید. این روزها در بیشتر تیزرهای تبلیغاتی برای نمونه شرکت عالیس، از هلی شات برای تصویربرداری کارخانه استفاده شده است.

تصویربرداری هوایی

 چرا باید از هلی شات استفاده کنیم؟

  • اول از همه اینکه ضبط تصویر از بالا یا منظره کامل، ابهت خاصی به محتوای شما می‌دهد. این مسئله برای آن‌هایی که به دنبال ساخت تیزر تبلیغاتی هستند، بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد. برای اینکه می‌توانند کل فرآیند محل فعالیت خود را با یک دید وسیع‌تری به جامعه هدف خود نشان دهید.
  • دوم اینکه استفاده از هلی شات برای تصویربرداری هوایی بسیار مقرون به صرفه است.  دیگر لازم نیست برای ضبط یک تصویر از بالا از هلیکوپتر یا داربست استفاده کنید.
  • در هلی شات از دوربین‌های بسیار حرفه‌ای استفاده می‌شود تفاوت هلی شات با کوادکوپتر دوربین‌دار معمولی در همین است. از این رو نیازی به نگرانی کیفیت تصویر ضبط شده نخواهید بود.
  • هدایت دستگاه آسان بوده و به راحتی می توان پلان‌های متفاوت را با چرخش‌های متوالی ضبط کرد.
  • این دستگاه قابلیت عبور از مناطق صعب العبور را داشته و به شما امکان ضبط تصویر نقاط دور از دسترس را می‌دهد.
تصویربرداری هوایی

نکات لازم در تصویربرداری با هلی شات

  • هدایت هلی شات نیاز به تخصص دارد. اول از همه اینکه باید بدانید که هر تصویری را چگونه و به تناسب با پلان تعیین شده ضبط کنید.  دوم این که کنترل آن راحت نیست. باید از قبل دوره خلبانی با کوادکوپتر را بگذرانید.  برای اینکه در این دوره حرفه‌ای باشید باید تا می‌توانید تمرین کنید. از این رو برای شخصی که قصد فقط ساخت تیزر دارد یادگیری کار با هلی شات به صرفه نخواهد بود.
  • استفاده از هلی شات نیاز به اخذ مجوز دارد. خیلی مراقب باشید که دستگاه شما در مناطق پرواز ممنوعه نرود.  به این صورت هم دستگاهتان جمع می‌شود و هم اینکه خودتان باید پاسخگویی مقامات امنیتی باشید.
  • بهترین راه برای تصویربرداری هوایی با هلی شات کمک گرفتن از شرکت‌هایی است که در این زمینه دارای تخصص هستند. در واقع شرکت‌هایی که به صورت انحصاری در حوزه تولید محتوای چندرسانه‌ای فعالیت می‌کنند.

یک دیدگاه بگذارید