پرش لینک ها

چکیده پادکست چیست و چگونه یک چکیده هدفمند بنویسیم؟

بسیاری از منتشر کنندگان پادکست‌ها، چکیده پادکست را چیز مهمی نمی‌دانند. اما چکیده پادکست مهم است، زیرا کاربر به کلیت پادکست شما پی خواهد برد و تصمیم به گوش دادن یا ندادن پادکست می‌گیرد. چکیده؛ نه تنها به بازدید بیشتر پادکست کمک می‌کند بلکه کاربران هم چیزهای بیشتری را از پادکست فرا خواهند گرفت.

ما در این مقاله نکاتی را به شما خواهیم گفت تا یک چکیده هدفمند برای کاربران خود بنویسید.

چکیده پادکست چیست؟

چکیده پادکست، خلاصه‌ای از پادکست است که در زیر آن نوشته می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا پیش از گوش دادن به پادکست، ماهیت آن را متوجه شوند. چکیده؛ کاربران شما را ترغیب به گوش‌دادن به پادکست می‌کند. با این‌کار، شما کاربران را کنجکاو می‌کنید که در ادامه پادکست چه اتفاقی خواهد افتاد و چه نکاتی را به آن‌ها منتقل خواهید کرد.

podcast text will curious user and they will click on the link
چکیده پادکست، کاربر را کنجکاو و سپس ترغیب به استفاده از پادکست می‌کند.

چرا چکیده podcast shownote مهم است؟

پادکست، تنها درمورد ضبط، ویرایش و انتشار آن نیست!

باید بدانید چگونه پادکست‌تان را فراگیر کنید. تا زمانی که کاربر، موضوع پادکست شما را نداند، چطور از او توقع دارید که وقتش را صرف گوش دادن به پادکست شما کند؟

چکیده، یکی از بایدهای پادکست شماست! اگر پادکست را یک شرکت در نظر بگیریم، چکیده نقش بازاریاب را برای پادکست‌تان ایفا می‌کند.

چکیده اطلاعات بیشتری به کاربر می‌دهد.

هنگامی که شما به یک پادکست گوش می‌دهید، احتمال از دست‌دادن یک سری از نکات کلیدی بسیار بالاست. از طرفی، امروزه اکثر افراد از فایل‌های صوتی مثل موزیک، پادکست و … در حین انجام کارهایشان استفاده می‌کنند؛ پس احتمال از دست‌‌دادن نکات پادکست‌ توسط کاربر، افزایش می‌یابد. اما هنگامی که چکیده پادکست را در اختیارشان قرار دهید، این اجازه را به آن‌ها می‌دهید تا نکاتی که از دست دادند را به‌وسیله آن به‌دست آورند.

podcast text helps users to undrestand the podcast better
چکیده پادکست، نکاتی که کاربر از دست می‌دهد را به او بر می‌گرداند.

چکیده، پادکست‌ را سئو (بهینه) می‌کند.

همانطور که سئوکاران به ‌وسیله کلمات کلیدی مقالات را سئو می‌کنند، شما هم می‌توانید به چکیده، کلمه کلیدی اضافه کنید تا به ‌وسیله آن رتبه پادکست‌تان را در میان سایر پادکست‌ها ارتقا دهید و دیده شوید. اطمینان حاصل کنید که در متن چکیده،‌ از چند کلمه کلیدی استفاده می‌کنید و اگر یک کلمه کلیدی با موضوع پادکست همخوانی نداشت، آن ‌را حذف کنید.

SEO your podcast text to improve your podcast rank
با چکیده، پادکست‌تان را بهینه کنید و رتبه خود را ارتقا دهید.

کیفیت کارتان را بالا می‌برد

هنگامی که شما شروع به تولید پادکست می‌کنید، رسیدگی به بخش بلاگ و تولید مقالات جدید، کمی سخت می‌شود. اما در این بخش؛ چکیده پادکست نقش بلاگ را برای شما ایفا می‌کند.

با نوشتن چکیده می‌توانید از مزیت‌‌های بلاگ هم استفاده کنید؛ درواقع شما با این کار، یک تیر و چند نشان زده‌اید.

برای مطالعه اطلاعات بیشتر در زمینه چکیده پادکست می‌توانید مقاله “5 روش آسان برای نوشتن متن پادکست” به زبان انگلیسی را مطالعه کنید.

5 روش ساده برای ساخت متن پادکست

تا اینجا، با کلیت و مزیت‌های چکیده پادکست آشنا شدید. الان نوبت به آن می‌رسد به شما بگوییم چگونه می‌توانید بیشترین استفاده را از چکیده پادکست کنید.

از آنجایی که نوشتن چکیده پادکست کار ساده‌ای نیست، این 5 نکته می‌تواند به شما کمک کند تا یک چکیده خوب بنویسید.

قبل از شروع ضبط، کلیت محتوای خود را بنویسید.

اگر می‌خواهید اولین پادکست‌تان را ضبط کنید و استرس دارید؛ اصلا نگران نباشید. این حس کاملا طبیعی است.

خوشبختانه آماده‌کردن لیستی از نکات اصلی پادکست‌، می‌تواند یک آرامش نسبی به شما بدهد. نه تنها آماده کردن این لیست باعث می‌شود بر استرس‌تان غلبه کنید؛ بلکه به شما کمک می‌کند تا خلاصه مطالبی که باید بازگو کنید را بهتر متوجه شوید. این‌کار در حین اجرا و هنگام مکالمه هم به شما کمک خواهد کرد.

podcast text will help you when you're hosting
نوشتن چکیده، باعث راحت شدن کارتان حین اجرا خواهد شد.

به مهمان‌تان هم اجازه صحبت کردن دهید

وقتی از فرصت دادن به مهمان صحبت می‌کنیم، منظورمان این نیست که فقط از مهمان سوال بپرسید و او به شما جواب دهد. این کاملا غلط و خسته کننده است. شما می‌توانید از او بخواهید تا نکات کلیدی خود را  در برنامه بازگو کند و باهم درمورد آنها صحبت کنید. پس از اینکه مکالمه‌تان پایان یافت، می‌توانید از آن نکات به‌عنوان نکات کلیدی هم استفاده کنید. با این‌کار نه تنها کارتان را جذاب‌تر می‌کنید، بلکه تمام بار برنامه را به تنهایی به دوش نخواهید کشید.

if you want to have a charming podcast, have conversation with your guest
اگر می‌خواهید پادکست جذاب‌تری داشته باشید، با مهمان‌تان تعامل برقرار کنید.

درمورد نکات اصلی که بیان می‌کنید، توضیح دهید

اگر تا به حال به پادکست گوش داده ‌باشید، احتمالا دیده‌اید که در بعضی مواقع گوینده پادکست از ابتدا تا انتهای پادکست، شروع به توضیح ‌دادن می‌کند. این‌کار ممکن است کمی به کاربران کمک کند اما بیشتر از آن‌که کمک کند، کاربر را خسته می‌کند. اکثر کاربران به ‌دنبال نکات اصلی پادکست هستند.

چکیده پادکست را در فضای مجازی منتشر کنید

همانطور که در مقالات و پست‌های یوتیوب محتوا مهم است، چکیده پادکست shownote هم یکی از عناصر اصلی پادکست شماست. جالب است بدانید که خود پادکست podcast باعث نمی‌شود تا کاربر آن را در سایر شبکه‌های مجازی منتشر کند؛ بلکه چکیده آن است که کاربر را ترغیب به انتشار می‌کند. اگر پادکست‌ها را در وب‌سایت خود به اشتراک می‌گذارید، حتما دکمه‌های اشتراک‌گذاری را هم برای آن قرار دهید.

share podcast on social media will cause more views for you
اشتراک گذاری پادکسبت در فضای مجازی باعث می‌شود کاربران بیشتری از پادکست شما استفاده کند.

پیشنهاد دهید که از سایر پادکست‌ها هم استفاده کنند

چه کسی علاقه به شنیدن پیشنهاد ندارد؟ هنگامی که شما به کاربرتان پیشنهاد می‌دهید که پادکست‌های دیگر را هم گوش دهد، درواقع شما برای کاربرتان ارزش قائل شده‌اید و در این بین اگر کاربری برای اولین بار وارد سایت شما شده‌ باشد و پادکست شما را گوش دهد، از این کار شما حس خوبی پیدا خواهد کرد و علاقه‌مند به شنیدن سایر پادکست‌ها می‌شود.

چگونگی نوشتن چکیده پادکست می‌تواند نقش زیادی در بازدید پادکست‌تان داشته باشد که باید نکات آن را رعایت فرمایید و در نوشتن آن دقت کنید. قبل از نوشتن چکیده و انتشار آن، متن خود را روی کاغذ بنویسید و شروع به اصلاح آن کنید. این‌کار را انقدر تکرار کنید تا یک متن بی‌نقص بدست آید. در انتها پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” آیا باید از مراسم خود پادکست تهیه کنیم؟ ” را بخوانید.

یک دیدگاه بگذارید