پرش لینک ها

مقاله آموزش و مفهوم گویندگی (قسمت دوم)

مدت مطالعه: 5 دقیقه

نکات و تمریناتی مفید در داشتن بیانی خوب در آموزش گویندگی

  • تمرین بیان

بیان خوب یعنی مهارت استفاده كامل و جامع از اندام گفتاری. اگر اندامهای گفتاری خود را بشناسیم، كارایی هر كدام را بدانیم، از سلامت هر یك مطمئن باشیم و چگونگی تولید صدا و اهمیت تنفس درست و كامل را تشخیص دهیم، در آن صورت در داشتن بیانی خوب موفق‌تر خواهیم بود. این مقاله را بخوانید تا درمورد آموزش گویندگی اطلاعات بیشتری داشته باشید.

اگر ذره‌ای خلل در یكی از اعضای اندام گفتار وجود داشته باشد، بیان، شفاف نخواهد بود. گاهی شكافی بسیار ناچیز بر روی لثه موجب می‌شود كه برخی حروف را درست ادا نكنیم. كوچكی یا بزرگی نوك زبان، تلفظ برخی از حروف و كلمات را مختل می‌كند.

مفاهیم والایی كه در ظرف كلمات بسیار سنجیده و دقیق گنجانده شده‌اند، در صورتی مقبول مخاطب خواهند بود كه با بیانی خوب و شفاف ادا شوند. خوب سخن گفتن، توجه شنونده و بیننده را بی‌درنگ به خود جلب می‌كند.

برای یک تمرین بیان خوب و رسیدین به تلفط صحیح حروف و کلمات،می شود از شمعک استخوانی استفاده و روزی بین 10تا20 دقیقه با آن صحبت کرد .

طریقه ی استفاده از شمعک استخوانی به این صورت است که یک تکه چوب یک تا دوسانتی به شکل استوانه ای درست می کنیم،با قطر فقط چند میلیمتر،چیزی شبیه به هسته ی خرما .

آن را بین 4 دندان بالا و پایین جلو قرار داره و به این شکل کلماتی که تلفظ شان سخت است را تکرار می کنیم

این تمرین علاوه بر اینکه عضلات فک را قوی می کند،باعث واضح شدن حروف و کلمات در تلفظ می شود .

آموزش گویندگی

 

  • تمرین تنفس در آموزش گویندگی

دم و بازدم كامل و پر كردن سینه از هوا و خروج تدریجی آن یكی از مهارت‌های گویندگی است. بدون آگاهی از تنفس درست، نمی‌توان گوینده ی مسلطی شد .

تنفس دیافراگمی یکی از بهترین و کارامد ترین تمرین های تنفس است ، قبل شروع توضیحات نحوه ی تنفس ، بهتر است ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که اصلا دیافراگم چیست و چه اهمیتی دارد؟

پرده دیافراگم یک غشاء نازک گنبدی شکل است که زیر قفسه سینه و بین ریه ها و ناحیه شکمی ما قرار دارد .

این پرده از ناحیه پشت به ستون فقرات و از پهلو ها به دنده ها متصل است و موقع نفس کشیدن رو به پایین حرکت می کند

درنتیجه این حرکت رو به پایین پرده دیافراگم باعث افزایش حجم ریه ها می شود.

هر چقدر بتوانیم پرده دیافراگم را تقویت کنیم تنفس بهتر و در نتیجه صدا و بیان بهتری خواهیم داشت.

حال چگونه آن را تقویت کنیم؟

تنفس شکمی اصطلاح ساده سازی شده ایست برای درک بهتر مفهوم تنفس دیافراگمی.

چون وقتی به صورت دیافراگمی نفس می کشیم شکم ما به جای قفسه سینه دچار افزایش حجم می شود.

یعنی ما فکر می کنیم هوا به جای ریه وارد شکم ما شده ، البته این فقط یک اصطلاح عامیانه است و هوا راهی به جز ورود به ریه ندارد. اما ما می گوییم هوا را به شکم وارد می کنیم تا منظورمان بهتر مشخص شود .

اولین و راحتترین راه آن دراز کشیدن به حالت طاقباز یا رو به بالا می باشد.

برای این کار روی زمین دراز می کشیم ، یک کتاب روی سینه و یک کتاب روی شکم خود می گذاریم.

حالا نفس عمیق می کشیم.

می بینیم که کتاب روی شکم بالا و پایین می رود ، یعنی هوای وارد شده وارد ناحیه شکمی ما می شود.

تنفس دیافراگمی دقیقاً اینگونه اتفاق می افتد که قفسه سینه ثابت و شکم درگیر تنفس باشد.

انجام روزانه این تمرین به اندازه 5دقیقه ، کمک بزرگی به گویندگان می کند،همچنین اگر گوینده عادت کند تا در بیشتر مواقع و در همه ی حالات خود انجام این تنفس را در نظر داشته باشد،زودتر شاهد پیشرفت خود در زمینه تنفس خواهد شد.

آموزش گویندگی

  • تمرین ضبط صدا

با ضبط صدای خود در حال تمرین، و شنیدن مكرر آن، به نواقص بیان خود پی خواهیم برد. شاید هنگام حرف زدن از این نقص‌ها آگاه نباشیم، اما اگر صدا و سخن خود را ضبط كنیم و آن را با دقت و از فواصل مختلف گوش كنیم . در صورتی كه نقص یا عیبی در بیان ما باشد، آشكار خواهد شد.

 

  • متن خوانی با صدای بلند

تمرین دیگری كه گوینده لازم است به آن توجه كند، خواندن متن با صدای بلند است. متن‌ها باید متفاوت و در زمینه‌های گوناگون سیاسی، تاریخی، هنری، ادبی، مذهبی، فلسفی، علمی و داستانی باشند. نكته مهم در اینگونه تمرین، خواندن با صدای بلند و شفاف است.

هر حرف در كلمه و هر كلمه در جمله، باید به طور كامل، دقیق و درست ادا شود و جایگاه و كشش هر حرف یا كلمه رعایت گردد. اگر گوینده اینگونه تمرین‌ها را هر روز تكرار كند ، به بیانی رسا و شفاف و نافذ خواهد رسید و مردم نیز به او علاقمند خواهند شد.

گوینده‌ای که كلمات را بد ادا می‌كند و تند حرف می‌زند. سخنش فهمیدنی نیست. شمرده سخن گفتن تا حدی كه بیان كُند، یكنواخت و سنگین نشود از ویژگیهای ممتاز بیان است.

 

آموزش گویندگی

 

  • تمرین جلوی آینه بهترین روش آموزش گویندگی

فردی مثل گوینده خبر تلویزیون جدا از داشتن بیان خوب، باید توجه كند كه هنگام حرف زدن و خبر خواندن به حالات دهان خود نیز مسلط است یا خیر.

گاهی بیان خوب است اما دهان تعادل ندارد. این اشكال را می‌توان در تمرین‌های روبروی آینه بر طرف كرد. هیچكدام از اعضای دستگاه گفتار نباید غیرعادی باشد . بنابراین سخن گفتن در برابر‌ آینه برای رعایت تعادل در حركات و حالات چهره و بدن، از جمله تمرین‌های فن بیان است كه هر گوینده در هر مرحله از كار خود ملزم به انجام دادن آن است.

 

آموزش گویندگی

نکاتی مهم برای آموزش گویندگی

بدون تمرین نمی‌توانیم در داشتن بیانی خوب و نافذ موفق باشیم، حتی اگر اندام گفتاری بسیار سالمی هم داشته باشیم.  همانطور كه اشاره شد فن بیان، نوعی مهارت است در استفاده كامل و جامع از اندام گفتاری.

داشتن اندام گفتاری سالم كافی نیست، باید آنها را تمرین و پرورش داد. در تمرین باید به تنفس درست توجه داشت. گویندگان ممتاز از تأثیر تنفس درست و كامل آگاهند. تنفس باید در خدمت تولید صدا باشد.

برای افراد عادی خیلی كم پیش می‌آید كه بخواهند از تمام صدایشان استفاده كنند. لكن گوینده باید از ظرفیت صدای خود برای تقویت و پرورش آن آگاه باشد. هر خبر در هر مرحله از گویندگی كه به سر می‌برد ملزم است از كیفیت دم و بازدم خود آگاه باشد. با كمی دقت در حرف زدن برخی گویندگان می‌توان دریافت كه قطع شدن نابجای كلام آنان هنگامیكه نفس كم می‌آورند و یا به نفس افتادن آنها در حین خواندن بندهای نسبتاً طولانی یك متن خبری، ناشی از غفلت این گروه گویندگان از تنفس درست است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه