پرش لینک ها

استوری برد چیست و چگونه به شما برای ساخت یک ویدئو کمک می­کند؟

ساخت ویدئو به مراتب سخت و پیچیده است. نویسنده به کارگردان فیلمنامه می­دهد و کارگردان باید داستان را در ذهنش تجسم کند. هنگامی که داستان در ذهن کارگردان نقش بست، نوبت به توضیح و تفهیم دیگر عوامل می­رسد.

اگر کارگردان، نویسنده هم باشد باز هم وظیفه­ی توضیح طرح را به دیگر عوامل دارد تا آن­ها به درک درستی از فیلمنامه برسند.

اما با استفاده از ابزار استوری برد به راحتی می­توان این راه را کوتاه کرد و با طراحی سکانس­های ویدئو بر روی کاغذ، توضیح و تفهیم عوامل آسان­تر و بهتر می­شود.

استوری برد چگونگی نحوه ساخت یک صحنه را به سادگی نشان می­دهد و همچنین ایده­های شما را برای عوامل شفاف می­کند و از مشکلات احتمالی پیش­گیری می­کند.

استوری برد فقط برای تولید انیمیشن و فیلم­های بلاک باستر (فیلم­هایی با هزینه­های گزاف) نیست. با توجه به قابلیت­های استوری برد این ابزار را می­توان در زمینه­ی تیزرهای تبلیغاتی و تلویزیونی، موشن گرافیک، انیمیشن های دوبعدی و دیگر تولیدات رسانه­ای مورد استفاده قرار داد.

استوری برد چیست؟

استوری برد یک طرح و نقشه بصری برای ساخت ویدئو است. استوری برد شامل طرح­هایی از صحنه­های فیلم است.

استوری بردها به دو دسته ساده (آماتوری) و پیشرفته تقسیم می­شوند. استوری بردهایی که تنها محل قرارگیری بازیگر و دوربین را نشان می­دهند استوری بردهای ساده نامیده می­شوند و استوری بردهایی که با تمام جزئیات صحنه رسم می­شوند (مانند کمیک­­ها) استوری بردهای پیچیده نام دارند.

شاید بعد از این همه تعریف از استوری برد، سوال اصلی این باشد که چه نیازی به استوری برد در تولید فیلم داریم؟ آیا استوری برد فقط یک هزینه­ی اضافی در پیش تولید است؟

پاسخ:

1-به شما کمک می­کند افکارتان را سازماندهی کنید؛ با رسم سکانس­های فیلم در پیش تولید میتوانید درک بهتری از نتیجه­ی نهایی کار داشته باشید.

2-به شما کمک می­کند که ایده­های خودتان را بهتر منتقل کنید؛ عوامل فیلم هرچقدر هم حرفه­ای و با تجربه باشند باز هم برای خلق فضای ذهنی شما عاجز هستند.

3-هزینه ­های تولید را کاهش می­دهد؛ بسیاری از کارگردانان هنگام مواجه با محیط برای فیلمبرداری، توانایی محاسبه و تشخیص امکانات را از دست می­دهند.

با توجه یه دلایل ذکر شده، استوری برد از ابزارهای لازم و ضروری در پیش تولید است.

در این مقاله با ما همراه باشید تا راه­هایی برای تولید یک استوری برد کامل را به شما نشان دهیم.

  • استوری برد ساده را فراموش نکنید

قبل از اینکه یک برای رسم استوری برد شخصی را استخدام کنید کمی در مورد نوع روایتگری داستان فکر کنید. فرقی نمی­کند پروژه شما فیلم سینما باشید یا تیزر تبلیغاتی، شما در هر ساختاری باید نوع روایت را مشخص کنید.

بعد از مشخص شده نوع روایت، استوری بردی ساده رسم کنید. تمامی تغییرات را تا نهایی شدن پروژه بر روی این استوری برد به صورت شفاف و مشخص پیاده­سازی کنید.

زمانیکه در چیدمان سکانس­ها و نوع روایتگری به جمع­بندی نهایی دست یافتید، می­توانید شخصی را برای طراحی استوری برد نهایی و پیشرفته استخدام کنید.

  • بارش فکری در استوری برد را جدی بگیرید

در ابتدای کار هر طرحی که در ذهن شما نقش بست را رسم کنید، حتی اگر زشت و وحشتناک بود!

بارش فکری برای همین منظور ساخته شده است. بعد از رسم تمامی طرح­ها و ایده­­ها، حالا میتوان بهترین ­ها را انتخاب کرد و برای رسم استوری برد پیچیده آن­ها را به کار بست.

  • برای طرح­های خود زمان­بندی مشخص کنید

بعد از رسم نهایی سکانس­ها و ارائه­ی آن­ها به عوامل، از کجا میتوان فهمید که هر طرح­ مربوط به کدام قسمت داستان است؟

اگر عوامل را با کلی نقاشی ساده یا پیچیده روبه­رو کنید آن­ها برای یافتن خط زمانی داستان سردرگم می­شوند و امکان فراموشی و سردرگمی خودتان نیز وجود دارد.

باید در قسمت انتهایی هر سکانس رسم شده، توضیحاتی در مورد مدت زمان سکانس وجود داشته باشد، تا در نهایت با ده­ها ساعت راش خام مواجه نشویم!

  • جزئیات را یادداشت کنید

متاسفانه این تصور غلط وجود دارد که بعد از رسم استوری برد، همه چیز مشخص است و باید تولید شروع شود. در بسیاری از استوری برد­ها جزئیات به صورت بصری وجود دارند اما برای یادآوری و درک کامل برخی جزئیات، توضیحات متنی لازم است.

به عنوان مثال:

در قسمتی از ویدیو نیاز دارید موسیقی در پیش زمینه پخش شود یا کشمکش­های درونی یک شخصیت را نشان دهید، آیا امکان رسم این مسائل وجود دارد؟

نوشتن جزئیات یکی از عوامل مهم در رسم استوری برد است.

  • بازخوردها را دریافت کنید

یکی از مهم­ترین قابلیت­های استوری برد، دریافت نظرات دیگران قبل از تولید است. به عبارت دیگر شما قبل از تولید فیلم، یکبار آنرا بر روی کاغذ خلق کرده­اید.

اگر شما نظرات را قبل از تولید فیلم دریافت کنید فقط با صرف یک پاک­کن می­توانید فیلم را ویرایش کنید! بعد از تولید فیلم تضمینی برای ویرایش صحنه­ها، قرارگیری دوربین، چیدمان صحنه و… وجود ندارد.

سخن پایانی

برای ساخت یک ویدئو خوب و ایده­آل، نیاز به یک داستان خوب دارید. اگر در روایت یک داستان نقصی وجود داشته باشد اولین ضرر به کارگردان وارد می­شود. برای جلوگیری از چنین ضررهایی، رسم استوری برد لازم است. استوری برد کمک می­کند تا آنچه را در ذهن دارید برای دیگران نیز شفاف کنید.

استوری برد به شما دید یک پرنده را می­دهد که همه چیز را می­توانید از بالا مشاهده کنید و اشراف کاملی به نقاط ضعف­ و قوت روایت داشته باشید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه